1. Opšta pravila
Sledeća opšta pravila važe za sve nabrojane bilijarske igre, osim kada su opšta pravila isključena sa nekim od pravila date igre. Kao dodatak, Regulative za bilijarske igre pokrivaju i aspekte igre koji se ne tiču direktno samo pravila, kao što su uslovi koje mora da ispunjava oprema koja se koristi, kao i organizacija turnira.
Pul igre bilijara se igraju na ravnom stolu koji je prekriven čojom i oivičen gumenim martinelama. Igrač koristi štap (bilijarski štap) kojim udara belu kuglu, a koja zatim pogađa ciljanu kuglu. Cilj igre je da se kugle koje nišanimo ubace u jednu od šest rupa koje se nalaze na ivicama stola. Igre se razlikuju na osnovu toga koje kugle, na osnovu pravila, su na redu da ih gađamo i na osnovu zahteva koje moramo ispuniti da bi pobedili u meču.
1.1. Igračeve odgovornosti
Igračeva je odgovornost da bude upoznat sa svim pravilima, regulativama i rasporedima igranja koji se primenjuju na turniru, Iako će zvanični organizatori turnira učiniti sve što je u njihovoj moći da te informacije budu dostupne svim igračima, najveći stepen odgovornosti leži na igraču.1.2. „Bliženje“ bele kugle da bi se odredilo ko ima prednost početnog udarca (lag)
„Bliženje“ bele kugle je prvi udarac u meču uz pomoć kojega se određuje kojim redom će igrači igrati. Sudija će postaviti po kuglu sa obe strane stola, na osnovnu liniju. Oba igrača će istovremeno udariti kugle sa ciljem da one udare u martinelu na drugoj strani stola, da se odbiju i da se njihova kugla vrati bliže martineli koja se nalazi iza osnovne linije i da joj bude bliža nego protivnikova kugla. Smatraće se da je ovaj udarac nepravilan pod sledećim uslovima:- Ako bela kugla pređe liniju koja deli sto na dva jednaka dela i uđe na polovinu protivnika;
- Ako dodirne martinelu na suprotnoj strani stola više od jednog puta;
- Ako je kugla ubačena u rupu ili izleti sa stola;
- Dodirne neku od martinela sa strane;
- Ako se bela kugla zaustavi unutar rupe u ćošku a iza linije martinele; Kao dodatak, smatraće se da je ovaj udarac nepravilan ako se dogodi bilo koji od faulova vezanih za ciljanu kuglu, osim faula koji je opisan u odeljku 6.9 i koji se odnosi na kuglu koja se i dalje kreće;
- Igrać udari kuglu pošto je kugla njegovog protivnika već udarila martinelu;
- Sudija ne može da odredi koja je od dve kugle bliža martineli;
- Oba udarca su nepravilna.
1.3 Oprema koju igrać sme da koristi
Oprema mora da ispunjava uslove koje je propisala WPA. Generalno gledajući, igračima nije dozvoljeno da u mećevima koriste neki novi tip opreme. Pobrojani načini korišćenja opreme se smatraju za uobičajene i pravilne. Ako igrač nije siguran u vezi sa korišćenjem nekog dela opreme on bi sve svoje nedoumice vezane za korišćenje opreme morao da raspravi sa menadžerom turnira neposredno pred početak meča. Oprema mora da se koristi samo u svrhu kojoj je namenjena i na način na koji je predviđeno da se odogovarajući deo opreme koristi (pogledajte odeljak 6.16. koji se odnosi na Nesportsko ponašanje).- Štap za bilijar – Igraču je dozovljeno da menja različite tipove štapova tokom meča (štap za igru, štap za brejk, štap za jump), takođe mu je dozvoljeno i da tokom meče promeni dva ili više štapova u okviru svakog tipa. Dozvoljeno mu je da koristi i neki tip produžetka koji se šrafi ili dodaje na štap kako bi povećao dužinu štapa.
- Kreda – Igraču je dozvoljeno da na vrh štapa stavlja kredu kako bi smanjio mogućnost lošeg kontakta sa belom (miscue), dozvoljeno mu je da korisi i svoju kredu, ali pod uslovom da se ona slaže sa bojom čoje.
- Produžeci – Igraču je dozvoljeno da koristi do dva produžetka za izovđenje jednog poteza. Način a koji će postaviti te produžetke je stvar njegovog izbora. Igrač može da koristi i svoj produžetak ako je on po obliku sličan produžecima koji se inače koriste.
- Rukavice – Igraču je dozvoljeno da koristi rukavicu tokom meča kako bi smanjio trenje između štapa i ruke.
- Puder – Igraču je dozvoljeno da koristi puder u razumnim količinama koje je odredio sudija.